Wydawca treści
Polsko-niemieckie spotkanie lesników
Polsko-niemieckie spotkanie lesników
W dniach 29 sierpnia – 1 września 2013 roku Leśnicy Nadleśnictwa Tychowo gościli delegację Leśników Niemieckich z Urzędu Leśnego w Neustrelitz - Forstamt Neustrelitz.
Tegoroczne spotkanie było czwartym spotkaniem leśników z Euroregionu Pomerania. Impreza jest współfinansowana przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg IV A.
Uczestniczyło w nim 12 gości z Niemiec oraz 14 osób ze strony polskiej. Spotkanie odbyło się przy pomocy tłumacza Pana Rudolfa Klepin, emerytowanego pracownika RDLP w Szczecinku.
Program spotkania obejmował wymianę doświadczeń i prezentacje powierzchni leśnych i przyrodniczych, zakładów pracy współpracujących z lasami oraz miasta Koszalin i Mielna z wybrzeżem Bałtyku.
Spotkanie rozpoczęło się dnia 29 sierpnia, w Nadleśnictwie Białogard, w którym Pan Nadleśniczy Zdzisław Tomczak ze współpracownikami zaprezentował Stację Oceny Nasion i Przechowalnię oraz Wyłuszczarnię Nasion. Goście z zainteresowaniem wysłuchali i zapoznali się z istotnymi zagadnieniami wyłuszczenia szyszek, oceną materiału siewnego i przechowania nasion.
Następnie goście odwiedzili składnicę w Podborsku - część ZSLP w Białogardzie. Pan Krzysztof Chmura z współpracownikami przedstawił profil produkcji z drewna posiadającego certyfikat FSC i PEFC – między innymi program zagospodarowania miejsc postoju pojazdów.
Następnym punktem programu była wizyta w ukrytych w lesie obiektach powojskowych – bunkrach, byłych magazynów głowic jądrowych o kodzie wojskowym 3001. „ Strażnicy Historii" przygotowali bardzo ciekawy program zwiedzania obiektu - tam trzeba być, aby poczuć atmosferę tego miejsca.
Po tak ciekawym dniu uczestnicy zostali zakwaterowani w Gospodarstwie Agroturystycznym „Na Skraju Lasu" w Warninie, które oprócz gościnnego domu oferowało piękne otoczenie z małym stawkiem oraz hodowlą danieli.
W piątek 30 sierpnia uczestnicy spotkania przebywali na terenie Gminy Tychowo i Nadleśnictwa Tychowo. Na terenie obiektu nadleśnictwa „ Zielona Klasa" uczestnicy potkali się z Panią Burmistrz miasta Tychowo, Panią Elżbietą Gumińską-Wasiak, która przedstawiła prezentację multimedialną omawiającą miasto i gminę – realizację inwestycji i plany na przyszłość. Następnie Leśnicy z Nadleśnictwa Tychowo pod przewodnictwem Nadleśniczego Jerzego Wicika omawiali: historię Przedsiębiorstwa Lasy Państwowe, współczesną struktura i zasady gospodarowania mieniem Państwa, organizację pracy w nadleśnictwie, zagadnienia z nasiennictwa i szkółkarstwa - w tym produkcja sadzonek mikoryzowanych.
Wiodącym tematem było gospodarowanie zasobami wodnymi na terenach leśnych w tym uczestnictwo nadleśnictwa w ogólnopolskim programie „Zwiększenia możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych"- tu goście podziwiali zrewitalizowane stawy paciorkowe w Leśnictwie Bąbnica.
Gościom również zaprezentowano elementy zagospodarowania turystycznego terenów leśnych, które w znaczący sposób pomagają w ochronie bioróżnorodności.
Prezentowano również inwestycje w ramach budowy dojazdów pożarowych i remont mostu. Uczestnicy spotkania odwiedzili plac budowy nowego biurowca nadleśnictwa, który ma być oddany do użytku w 2014 roku.
Spotkanie miało również w programie rozegranie meczu piłki siatkowej na obiekcie sportowym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podborsku na tzw. Orliku. Zacięty mecz zakończył się remisem, wyłoniono najlepszych graczy, którymi okazali się goście z Niemiec.
W sobotę, 31 sierpnia, goście i leśnicy tychowscy zwiedzali Koszalin, Mielno i okolice (w tym gospodarstwo ekologiczne „Kazimierzówka nad jeziorem Lubiatowo, które dostarcza surowców do restauracji Złota Rybka w Koszalinie, w której uczestnicy degustowali baraninę). Prezentowana była historia Ziemi Koszalińskiej( muzeum i wieża widokowa na górze Chełmskiej, katedra, park), współczesność miasta-w tym inwestycje (siedziba filharmonii, hala sportowa, budynki Politechniki Koszalińskiej, obwodnica śródmiejska) oraz inwestycje związane z ochroną środowiska –zbiornik retencyjny i regulacja rzeki Dzierżęcinka wraz z budową wrót sztormowych na Kanale Jemneńskim. Goście wraz z gospodarzami odbyli rejs stateczkiem po jeziorze Jamno by wreszcie pospacerować po Mielnie i bałtyckiej plaży.
Wymiana doświadczeń, podsumowanie imprezy oraz wypracowanie kierunków dalszej współpracy odbyło się przy tradycyjnym ognisku, zorganizowanym w gospodarstwie agroturystycznym.
W niedzielny, chłodny poranek dobiegł kres spotkaniu-leśnicy niemieccy pełni wrażeń opuścili gościnną ziemię tychowską mówiąc po polsku – „do widzenia".