Asset Publisher
Natura 2000
Obszary NATURA 2000 stanowią 11% powierzchni Nadleśnictwa Tychowo
Specjalne Obszary Ochrony siedlisk - część obszaru „DOLINA RADWI, CHOTLI i CHOCIELI" powierzchnia w nadleśnictwie 1666,25ha |
Specjalne Obszary Ochrony siedlisk - część obszaru „DORZECZE PARSĘTY" – powierzchnia w nadleśnictwie 337,42ha |
Obszary Specjalnej Ochrony ptaków- część „OSTOI DRAWSKIEJ" pow. 525,41ha |
Ostoja Drawska
Ostoja Drawska
Kod obszaru: PLB320019
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia)
Obszar ten został powiększony rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27.10.2008r. przez co objął on swym zasięgiem m.in. niewielki fragment obrębu Tychowo.
Na obszarze Ostoi Drawskiej występuje co najmniej 37 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 6 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Bardzo ważna ostoja dla kilku gatunków ptaków drapieżnych. W okresie lęgowym obszar zasiedla powyżej 3% populacji lęgowej puchacza, co najmniej 1% populacji krajowej następujących gatunków ptaków: bielik, błotniak stawowy, bocian czarny, kania czarna, kania ruda, orlik krzykliwy, trzmielojad, czapla siwa, gągoł, krakwa; w stosunkowo wysokim zagęszczeniu występują bąk i bocian biały. Obszar ten jest także jedną z trzech najważniejszych w Polsce ostoi lęgowej żurawia.
Dorzecze Parsęty
Dorzecze Parsęty
Kod obszaru: PLH320007
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Obszar ten został zatwierdzony przez Komisję Europejską w dniu 13.12.2007r.
Obszar obejmuje dorzecze rzeki Parsęty, dolina Parsęty jest szczególnie cenną ostoją ze względu na występowanie tu zróżnicowanych typów siedlisk i znaczne bogactwo świata roślin i zwierząt. Obszar, który przynależy do Nadleśnictwa Tychowo można podzielić na dwie części.
• strome jary i wąwozy rzeki, Trzebiegoszczy i Raduszy;
• liczne zakola, starorzecza, torfowiska, lasy łęgowe i zarośla wierzbowe pomiędzy Krosinem a Osówkiem;
Ostoja jest również szczególnie cenna ze względu na występujące tu gatunki zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują najlepsze w Polsce (a może w Europie) warunki dla tarła łososi i troci wędrownej, pstrąga potokowego i lipienia oraz obecność w rzece licznej populacji strzebli potokowej, certy i węgorza pochodzenia naturalnego. Ostoja miejsce dużych skupisk źródeł wapiennych i nawapiennych na Pomorzu oraz duże zróżnicowanie wielu typów mokradeł. Poza tym jest to naturalny korytarz ekologiczny o znaczeniu lokalnym i regionalnym i ważne miejsce wypoczynku i rekreacji.
Dolina Radwi, Chocieli i Chotli
Dolina Radwi, Chocieli i Chotli
Kod obszaru: PLH320022
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000:
specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa)
Obszar ten został zatwierdzony przez Komisję Europejską w dniu 12.12.2008r.
Obszar obejmuje dolinę rzeki Radwi i doliny jej największych dopływów: Chotli i Chocieli, od obszarów źródliskowych do strefy ujścia do rzeki Parsęty w Karlinie.
Na terenie Nadleśnictwa Tychowo ostoja ta obejmuje:
- sztuczny zbiornik zaporowy na rzece Radew - jezioro Rosnowskie w północnym zasięgu nadleśnictwa,
- dolinę rzeki Chotli przecinającą tereny nadleśnictwa urozmaiconą rzeźbą terenu, głębokimi jarami i wąwozami.
Obszar doliny Radwi, Chotli i Chocieli obejmuje szereg ważnych i cennych siedlisk z Dyrektywy Siedliskowej. Wiele z nich jest ważnym biotopem dla cennej fauny i flory. Na szczególną uwagę i podkreślenie zasługuje: - największa koncentracja zjawisk źródliskowych na Pomorzu; - strome wąwozy i jary oraz ogromne nisze źródliskowe z rzadkimi zbiorowiskami wapniolubnych mchów i wątrobowców oraz obecnością roślin naczyniowych o podgórskim charakterze; - rozległe w dolinach rzecznych lasy łęgowe o charakterze źródliskowym ze storczykiem Fuchsa;